top of page

‘Soytariçe’ Tiyatroda 55. Yılına giren sanatçı Dilek Türker'in yaşam öyküsünü anlatan biyografik bir roman.  Oyun yazarı ve eleştirmen Ragıp Ertuğrul'un kaleme aldığı Soytariçe, Türker'in yaşamı ekseninde Türkiye'deki siyasal ve toplumsal dönüşümü de içeriyor. Kurgu kadar gerçek olay ve ilişkilerin de yer aldığı romanda tanıdık isimler de var. Aziz Nesin’den Haldun Dormen’e, Şener Şen’den Ataol Behramoğlu’na…

Soytariçe", Aziz Nesin'in tabiriyle 'Ruhu Bedenine Bedeni Kendisine Sığmayan Coşkular Prensesi' Dilek Türker'in yaşam öyküsü ekseninde, 1940'lardan bugüne siyasal ve toplumsal dönüşümün de paralelinde bir kadının olgunlaşmasının, bir sanatçının gelişiminin, bir muhalifin doğuşunun, henüz toplumsal cinsiyetten söz edilmeyen bir ortamda bir bireyin varoluşunun ve bitmek tükenmek bilmeyen savaşının hikâyesini anlatıyor.

Aynı zamanda "Soytariçe - Dilek Türker" belgeseli de çekilen sanatçının hayatı karşıt duyguların esaretinde, karşıt görüşlerin merkezinde süregelen bir yaşam olarak karşımıza çıkıyor.

Sanat hayatına sanat aşkıyla devam eden Dilek Türker, yaşam öyküsünü 2 saatlik interaktif bir söyleşi – tiyatral gösteri ile sahnelerde anlatıyor.

Gösteri talepleri için: 0506 1554797

Soytariçe Kitabı.jpg
bottom of page