top of page

Dilek Türker Kimdir?

1964-1977 yılları arasında İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda çalışmıştır. 1973 ve 1977 yıllarında iki defa, en iyi oyuncu seçilmiştir. 1978'de Almanya'ya gitmiştir ve Goethe Enstitüsü'nden mezun olmuştur. “Sevdican” isimli oyunu Türkçe ve Almanca olarak; Almanya, İsviçre, Hollanda ve Avusturya'da oynamıştır. 1990'da Türkiye'ye dönerek Tiyatro AYNA'yı kurmuştur. 1995-96 sezonunda Rekin Teksoy’un Rosa Lüksemburg adlı oyunuyla Türker, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü almıştır. “Kuvayi Miliye Kadınları” isimli oyunu Türkiye'nin birçok yerinde ve yurtdışında oynamıştır. 2005'te Pir Sultan Abdal adlı oyunda genel sanat yönetmenliğine başlamıştır. Vera Tulyakova’nın anılarından Ataol Behramoğlu’nun oyunlaştırdığı “Mutlu Ol Nazım” adlı oyunu sahnelemiştir. Oyun, “Avni Dilligil En İyi Dekor” ödülünü almıştır. 1999 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen “Devlet Sanatçısı” unvanına layık görülmüştür. 2011 yılında verilen 15. Afife Tiyatro Ödülleri'nde “Nisa Serezli Aşkıner Özel Ödülü” kazanmıştır. 2000-2001 tiyatro sezonunda Nezihe Araz’ın yazdığı “Mustafa Kemal’le Bin Gün - Latife” oyununu yurt içinde ve dışında (ABD, Almanya, Belçika, KKTC) çıktığı turnelerle oynamıştır. 2013 - 2016 yılları arasında Aziz Nesin’in yazdığı Haldun Dormen’in yönettiği “Hadi Öldürsene Canikom” adlı güldürüyü sahnelemiştir. “Türkan Işık Yolcusu”, “Kırmızı Halı” ve “Nakşıdil Sultan” adlı oyunları ile büyük beğeni toplayan Türker, “Mutlu Ol Nazım”, “İstanbul’un Gözleri Mahmur” ve Mustafa Kemal’le Bin Gün - Latife” oyunları ile tiyatroseverlerle buluşmaya devam etmektedir. 40. sanat yılında Çağdaş Eğitim Vakfı tarafından “Onur Ödülü”ne ve 21. Yüzyıl Eğitim Vakfı tarafından “En İyi Sanatçı” ödülüne, 2009 yılında “Rotary Meslek Onur Ödülü”ne, 2010 yılında “Lions Melvin Jones Ödülü”ne layık bulundu.

“Ruhu bedenine, bedeni kendine sığmayan çoşkular prensesi sevgili Dilek Türker”

Aziz NESİN -

 

“Benim için Dilek Türker güzellik, soyluluk ve direnç simgesidir. Yaşamım boyunca çok az sayıdaki, en kibar, en zarif, en aydın, en duygulu kişiler arasındadır.”

Ataol BEHRAMOĞLU -

 

“Dilek Türker bir tiyatro çılgınıdır, hem de adam akıllı bir çılgın. Onun gibi çılgınlar, Afife gibilerin bizlere yolu açmak için boşuna uğraşmadıklarını kanıtlamış oluyorlar.”

Haldun DORMEN -

 

“İçinde taşıdığı tükenmeyen gençlik ateşi ve bozuk düzene başkaldıran, hep ayaklanmak isteyen yüreğiyle, pek alışmadığımız bir tiyatrocu tipini sergiler.”

Melisa GÜRPINAR -

 

“Cepheye mermi taşıyan Anadolu kadının bir başka boyutunu hamurunda ve beyninde taşıyıp, aydınlık düşünce tohumlarını eken evrensel anlayışın kadınıdır Dilek Türker…”

Muzaffer AKYOL -

 

“Dilek Türker, insan şiddetinde bir depremdir sahnede.”

Orhan ALKAYA -

bottom of page